5 sposobów na zwiększenie kreatywności dziecka

5 sposobów na zwiększenie kreatywności dziecka

with Brak komentarzy

Cześć z tej strony Monika 😉

Nie wiem czy wiesz, ale jak wynika z badań amerykańskich dziecko ma wrodzoną umiejętność bycia kreatywnym. To wydaje się bardzo pocieszające, czyżby nie trzeba było ich tego uczyć?

 

Na czym polegały badania:

Naukowcy analizowali ile alternatywnych zastosowań podanego przedmiotu potrafimy podać. Okazało się, że dziecko przedszkolne potrafi wymyślić ponad 200 zastosowań. Badania przeprowadzono na grupie dzieci w wieku 3-5 lat i następnie powtarzano je mniej więcej co 5 lat. 98% dzieci w wieku przedszkolnym określono jako geniuszy kreatywności, w wieku wczesnoszkolnym przebadano tę samą grupę dzieci i odsetek geniuszy spadł do 35%. Po ponownym przebadaniu grupy jako nastolatków odsetek geniuszy zmalał do 10%. Dla osób dorosłych odsetek kreatywnych geniuszy to zaledwie 2%.

 

Jaki z tego wniosek?

Dzieci są kreatywni i z biegiem lat tracą tę zdolność. Nie musimy więc uczyć dzieci bycia kreatywnymi tylko tego by jej nie utracili. To więc dorośli powinni uczyć się od dzieci.

 

Poniżej 5 sposobów na to jak nie zabić kreatywności Twojego dziecka, tylko pozwolić je rozkwitać.

 

?

1.Rozwijaj wyobraźnię

Stwórz miejsce gdzie możliwe będzie jej rozwijanie. Nie oceniaj jego prac i nie krytykuj. Przecież to, że Ty nie rozumiesz co dana praca przedstawia jest tylko oznaką Twojego braku kreatywności.

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Słuchanie rozwija nasze pociechy.

 

??

2. Chwal bez końca i wzmacniaj wiarę w siebie Twojego dziecka

Każdy z nas lubi otrzymywać wzmacniające komunikaty. Patrz na wysiłek nawet nie rozumiejąc efektu pracy jaki powstał. Pozwól dziecku wymyślać, testować i eksperymentować, a Twój mały geniusz będzie rozkwitał.

 

???

3. Nie ograniczaj marzeń

Oprócz czytania, nie zapomnij o opowiadaniu własnych historii. Dzieci uwielbiają nawet te duże, w których to one są bohaterami. Pozwól dziecku dokończyć historię, wybrać bohaterów, zmienić bieg wypadków.

Naucz dziecko opowiadać własnymi słowami i pozwól by historia mogła się zmieniać.

Twórzcie teatrzyki – odgrywajcie scenki. Bawcie się kreując niesamowite zwroty akcji i zakończenia.

Pozwól dziecku wymyślać nie stworzone historie.

 

????

4. Pozwól dziecku się nudzić.

Gdy dziecko się nudzi nie proponuj mu kolejnych zabaw i nie włączaj telewizji, ten czas potrzebny jest na wysyp jego pomysłów. Nuda nie jest czymś złym, a wspomaga kreatywność, daje szansę sięgnięcia głębiej w siebie i zastanowienia co się chce, czy lubi.

Pozwól dziecku wymyślić zabawę i bądź po prostu obserwatorem. Dziecko oczywiście może Cię do niej zaprosić lub nie, ale pamiętaj kto ustala zasady w tej zabawie, kto jest jej pomysłodawcą i twórcą. Nie Ty tylko Twoje dziecko.

 

?????

5. Rozbudź w dziecku odkrywcę.

To mój ulubiony sposób spędzania z dzieckiem czasu. Naucz go zadawać pytania, nie ważne czy znasz na nie odpowiedź. Twoje dziecko może Cię zaskoczyć i za jakiś czas sam odpowie na to pytanie i będzie z tego strasznie dumnie. Pozwól mu tego doświadczać.

Razem z dzieckiem odkrywajcie świat, zaglądajcie tam gdzie dorosłym nie przyszło by do głowy. Idąc na spacer zobaczcie co jest pod liściem, czy po drugiej stronie listek też jest zielony. Odkrywajcie z nim świat i ekscytujcie się tym tak jak ono. Doświadczenie dorosłego wcale nie musi zamykać dyskusji. To co jest za zakrętem może być fascynujące lub nudne to od postrzegania przez nas i nasze dziecko świata zależy.

Świat nie musi być nudny i nie kolorowy. Świat dziecka jest piękny to dorośli czynią go szarym, ale przecież to wciąż ten sam świat ta sama Nasza ukochana planeta Ziemia. Badajmy ją i odkrywajmy każdego dnia na nowo, nawet gdy urodziliśmy się w zeszłym wieku. Odkryjmy w sobie dziecko i nie zduśmy dziecka w naszych skarbach.

Pamiętaj to w dzieciach płonie nieograniczone pragnienie zdobywania wiedzy i poznawania otaczającego świata. Staraj się więc spędzać z nim jak najwięcej czasu i obserwuj zamiast narzucać.

Bycie kreatywnym zacznijmy od siebie i oczywiście inspirujmy się dziećmi.

Pozdrawiam Monika

Zostaw odpowiedź